CHORZOWSKO-BYTOMSKI SZLAK KOBIET

Co mamy na celu ?

Projekt „Chorzowsko-Bytomski Szlak Kobiet” ma na celu przywrócenie pamięci o ważnych dla historii regionu kobietach – nie tylko tych znanych, ale także tych, których nazwiska nie są szerzej znane. Chcemy, aby historie „zwykłych” kobiet wybrzmiały, zostały opowiedziane i wysłuchane, bo właśnie setki, tysiące takich opowieści współtworzy wielokulturową, różnorodną historię Górnego Śląska.

Jak to zrobimy ?

  • tworząc bezpłatne przewodniki szlakiem kobiet po Chorzowie i Bytomiu – znajdziecie w nich nie tylko sylwetki konkretnych kobiet związanych z oboma miastami, ale także zobaczycie jak wiele „kobiecych” miejsc można znaleźć na mapie tych miast na przestrzeni dziejów (np. szkoły żeńskie, kobiece stowarzyszenia itd.);
  • zapraszając na spacery miejskie po Chorzowie i Bytomiu szlakiem kobiet;
  • organizując warsztaty herstoryczne dla różnych grup wiekowych
  • organizując spotkania online i offline z kobietami związanymi Chorzowem współcześnie lub nawiązującymi do miasta w swojej twórczości, a także z osobami, które zajmują się historią kobiet i jej odkrywaniem oraz upamiętnianiem. W spotkaniach wezmą udział m.in. Anna Dziewit-Meller, Sylwia Chutnik, Anna Cieplak, Agnieszka Jankowiak-Maik, Monika Rosa,
    dr Małgorzata Tkacz-Janik;
  • tworząc i udostępniając interaktywną mapą herstoryczną Chorzowa i Bytomia.

Dlaczego uważamy, że przypomnienie o wkładzie kobiet w historię i kulturę regionu jest ważne?

W miastach, które wybraliśmy do przeprowadzenia pilotażowego projektu z pamięcią o kobietach jest różnie – z jednej strony są pewne „ikony” jak Karin Stanek, czy Ewa von Tiele-Winckler, z drugiej osoby zapomniane, a zasłużone dla małej ojczyzny jak np. Patronela Golasiowa.

W Chorzowie jest 430 ulic i skwerów, a jedynie 14 z nich nosi nazwę na cześć kobiety, z czego większość to osoby niezwiązane z miastem. Jeśli pomyślimy o tym, że kobiety stanowią ponad 50% populacji ta dysproporcja jest jeszcze bardziej porażająca.

15 marca 2023 w Chorzowie oficjalnie otwarto Rondo Praw Kobiet. „Posłanka Monika Rosa (KO) zaznaczyła, że miejsc upamiętniających prawa kobiet i zasłużone kobiety jest w Polsce bardzo mało. „Dlatego symbolicznie otwieramy rondo kobiet” – wskazała.” źródło: noizz.pl] Nasz projekt jest odpowiedzią na tę potrzebę upamiętniania.

Program wydarzeń

7.10 (SOBOTA) godz. 10:00 spacer „Szlakiem kobiet w Bytomiu-Miechowicach” poprowadzi Anna Seemann-Majorek .

8.10 (NIEDZIELA) godz. 10:00 spacer „Chorzowskie herstorie” poprowadzi Larysa Michalska.

16.10 (PONIEDZIAŁEK) godz. 18:00 warsztaty herstoryczne z członkiniami Stowarzyszenia Szlakiem Kobiet. Warsztaty odbędą się w księgarni Dopełniacz w Chorzowie (ul. Rynek 1D).

23.10 (PONIEDZIAŁEK) godz. 18:00 spotkanie autorskie z Anną Seemann-Majorek wokół książki „Matka Ewa z Miechowic. Życie i dzieło”. Spotkanie odbędzie się w księgarni Dopełniacz w Chorzowie (ul. Rynek 1D).

6. 11 (PONIEDZIAŁEK) godz. 18:00 dyskusja „Kobiety w działaniu”. W dyskusji udział wezmą Monika Kassner, Sonia Styrkacz, Magdalena Gorawska (Stowarzyszenie Kobiet o Wielkiej Mocy). Dyskusję poprowadzi Larysa Michalska. Spotkanie odbędzie się w księgarni Dopełniacz w Chorzowie (ul. Rynek 1D).

27.11 (PONIEDZIAŁEK) godz. 18:00 dyskusja „Głos kobiet” w wigilię rocznicy uzyskania przez Polki praw wyborczych. W dyskusji udział wezmą posłanka Monika Rosa, dr Małgorzata Tkacz- Janik, Joanna Machowska (Fundacja Rzecz Społeczna, Inicjatywa Żabie Doły). Dyskusję poprowadzi Larysa Michalska. Spotkanie odbędzie się w księgarni Dopełniacz w Chorzowie (ul. Rynek 1D).

1.12 (PIĄTEK) godz. 18:00 dyskusja ONLINE „Po co nam herstoria?” W dyskusji udział wezmą Anna Dziewit Meller, Sylwia Chutnik, Agnieszka Jankowiak-Maik (Babka od histy), Anna Cieplak. Dyskusję poprowadzi Larysa Michalska.

8.12 (PIĄTEK) godz. 18:00 spotkanie autorskie z Anną Seemann-Majorek wokół książki „Matka Ewa z Miechowic. Życie i dzieło”. Spotkanie odbędzie się online. Obowiązują zapisy na maxkopfstein@gmail.com

Współpraca

Księgarnia Dopełniacz.
Patronat nad projektem objęli/ły Posłanka Monika Rosa, Prezydent Chorzowa Andrzej Kotala, Prezydent Bytomia Mariusz Wołosz, Babka od histy, TubaChorzowa.pl


Projekt „Chorzowsko-Bytomski Szlak Kobiet” jest współfinansowany ze środków budżetu Województwa Śląskiego