O nas
Stowarzyszenie im. Maxa Kopfsteina od 2013 roku podejmuje działania edukacyjne oraz działania na rzecz promocji i popularyzacji kultury i dziedzictwa ze szczególnym uwzględnieniem Górnego Śląska.
We współpracy z Muzeum Górnośląskim zrealizowaliśmy szereg warsztatów (m.in. warsztaty mozaiki, międzypokoleniowe warsztaty plastyczne poświęcone historii miasta, tradycjom oraz kulturze żydowskiej), prelekcji i wykładów (m.in. dotyczących mniejszości związanych z Bytomiem – ewangelików i Żydów).
W ramach grantu przyznanego przez Muzeum Historii Polski zrealizowaliśmy projekt „Opowieści rodzinne – poznaj swoją historię” poświęcony historii lokalnej, rodzinnej i genealogii. W Chorzowie realizowaliśmy projekt „Kobieta w kulturach świata” a także cykl warsztatów kulinarnych poświęcony kuchni żydowskiej.
Współpracowaliśmy z Międzynarodowym Domem Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu współrealizując polsko-niemiecki projekt „Sinti i Romowie w Europie – historia, tożsamość, pamięć”. We współpracy z KNST Marchołt zrealizowaliśmy w Katowicach obchody świąt Purim i Chanuka, a także projekt poświęcony kulturze muzułmańskiej „Bogactwo cywilizacji islamu”.
Realizowane przez nas projekty z zakresu historii i kultury mają na celu zwrócenie uwagi na bogactwo dziedzictwa kulturowego Górnego Śląska, a także edukowanie w niesztampowy sposób o historii i kulturze małej ojczyzny.
To podejście zaowocowało niezwykle popularnym cyklem gier miejskich zrealizowanych przy wsparciu finansowym i promocyjnym Gminy Bytom. Zrealizowane w kilku edycjach gry miejskie „Wielokulturowy Bytom” i „Bytomskie Tajemnice” cieszyły się dużą popularnością wśród mieszkańców miasta, a także miast ościennych. Akcja jednej z gier (specjalnie przygotowanych w ramach obchodów 500-lecia Reformacji) odbyła się głównie poza centrum, w Miechowicach, dzięki czemu uczestnicy mogli poznać nieco mniej znane miejsca i na nowo odkryć piękno i potencjał swojego miasta.
W 2021 r. Stowarzyszenie im. Maxa Kopfsteina zrealizowało 3 projekty: „Bytom kulturowo różnorodny”, „Zagraj w Bytom! Bytomskie gry miejskie” finansowane przez Gminę Bytom oraz projekt „Akademia Młodych Liderek”, który był finansowany ze środków Urzędu Miasta Krakowa. W 2022 r. zrealizowaliśmy w Krakowie dwie edycje projektu „Akademia Młodych Liderek”.
W 2023 r. zrealizowaliśmy w Krakowie czwartą edycję projektu Akademia Młodych Liderek, a także we współpracy z Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach jako lokalny koordynator wyłoniony w konkursie organizowanym przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zrealizowaliśmy projekt „Muzeum na kółkach”. W 2023 r. realizujemy także projekt „Chorzowsko-Bytomski Szlak Kobiet”.